pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Nové trendy v rehabilitaci po cévní mozkové příhodě

Nové trendy v rehabilitaci po cévní mozkové příhodě

Připravili jsme pro vás malé shrnutí článku o trendech při rehabilitaci po cévní mozkové příhodě. Více najdete v odkazu pod textem.

Rehabilitace a její včasné započetí u pacientů po cévní mozkové příhodě (dále jen CMP) jsou klíčovým faktorem při zotavování pacienta.

Do popředí, v tomto procesu, se v současné době dostávají novinky jako několikahodinové denní tréninky fyzické aktivity, nebo dokonce použití botulotoxinu při uvolnění svalů. Další možností je rehabilitace s robotem, který je schopen pacientovi na displeji ukazovat výsledky, čímž ho může motivovat. Ovšem nejúčinnější je kombinace fyzioterapie  s robotem a s fyzioterapeutem. Toto odvětví se nejvíce rozvíjí ve Spojených státech amerických, Izraeli nebo Švýcarsku.

Pro rehabilitaci se mohou používat stejně tak i obyčejné věci jako je zrcadlo, původně se používalo také při léčbě fantomových bolestí u pacientů po ztrátě končetiny. V zrcadle se odráží zdravá končetina a využívá se tak zpětné vizuální vazby. Dalšími možnostmi jsou například: stimulace proudem a magnetickým polem nebo znehybnění se zdravé končetiny. Co je, však nejpodstatnější při všech formách rehabilitace je aktivní přístup pacienta.

Více se dozvíte v článku zde.

Zdroj: MRKVOVÁ, Lenka. [online]. 2017 [cit. 2017-12-22]. Dostupné z: http://www.helpnet.cz/aktualne/nove-trendy-v-rehabilitaci-po-cevni-mozkove-prihode