pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Arteterapie přináší více, než se na první pohled může zdát

Několik skupin a poboček organizace Headway (www.headway.org.uk) využívá ve své práci arteterapii. Existuje řada výhod arteterapie. Ta ale také přináší uživatelům služeb a zaměstnancům Headway neočekávané přínosy.

 

Pro některé osoby po poranění mozku je obtížné vykonat zadaný úkol od začátku do konce. Nezbytné může být provázení, povzbuzování a podpora.

 

Sezení v rámci arteterapie v centrech organizace Headway nabízí lidem po poranění mozku možnost přijmout za své nové projekty, pracovat ve strukturovaném, přesto ale uvolněném a neformálním prostředí s rozsáhlou podporou.

 

Proč ale výtvarné umění? Podle Trevora Powella, klinického psychiatra a předsedy Headway v Thames Valley, není ojedinělé, když se lidé po poranění mozku začnou věnovat výtvarnému umění a hudbě. Uvádí, že po poranění mozku, zejména po ztrátě kognitivních dovedností, se lidé více obracejí ke kreativním aktivitám, které mohou po poranění zůstat nedotčené, často pronikají do oblastí mozku dříve nerozvinutých. Arteterapie a muzikoterapie jsou proto základními kameny ve službách Headway v Thames Valley.

 

Také skupina organizace Headway ve městě Derby využívá arteterapii. Sarah Stewart, manažerka z této organizace, uvádí, že původně začali s projektem s cílem povzbudit uživatele služeb. Doufali, že zvýší jejich sebedůvěru a sebeúctu, povzbudí další k tomu, aby byli více aktivní a zkusili nové věci, zvýší interakci ve skupině. Samozřejmě také doufali, že skupina pomůže zlepšit koordinační dovednosti u některých uživatelů služeb. S pomocí místní výtvarnice, Tracey Stinchcombe, která dobrovolně vedla setkání arteterapie, vytvořili projekt "životních příběhů". Původní myšlenkou bylo najít tématickou oblast, se kterou by se každý mohl ztotožnit. Nicméně brzo zjistili další přínos. Klienti byli mnohem více otevřeni než na formálních schůzkách.

 

"Uvolněná atmosféra vedla k tomu, že řada našich klientů s námi více hovořila o svých osobních problémech, což nám umožnilo vytvořit rehabilitační program odpovídající potřebám." Klienti byli povzbuzováni k tomu, aby zachytili ve svých obrazech něco důležitého ze svých životů. Zatímco někteří, jako Michele, si vybrali namalovat krajinu klidu jako protiklad ke každodenní realitě jejího života, jiní zobrazili svoji nehodu. Například Michael namalovat strom, do kterého narazil a způsobil si poranění mozku. "Snažili jsme se zajistit co největší autonomii, což umožnilo, aby se každý zaměřil na témata, na které byl schopný a ochotný se zaměřit", uvádí Sarah.

 

Vrcholem projektu byla výstava všech obrazů během kampaně Brain Injury Week. O projektu se díky tomu psalo v novinách, zvýšilo se povědomí o organizaci a problematice poranění mozku. Velmi cenný byl ale pocit hrdosti a úspěchu u uživatelů služeb, kteří viděli své práce vystavené na veřejnosti.

 

Upraveno. Odkaz:

http://www.headway.org.uk/news/theres-more-to-art-therapy-than-meets-the-eye.aspx