pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Traumatické poranění mozku způsobuje ztrátu čichu a chuti

Chuť a čich mohou být po poranění hlavy ztraceny nebo poškozeny, jak uvádí studie výzkumných pracovníků z Univerzity v Montrealu, Rehabilitačního centra Lucie Bruneau a Centra pro interdisciplinární výzkum rehabilitace v Montrealu. Studie, která byla publikována v časopise “Brain Injury”, uvádí, že lehké až těžké traumatické poranění mozku může způsobit ztrátu čichu.

 

“Studie jasně ukázala, že deficity čichu mohou mít jak pacienti s mírným poraněním mozku, tak pacienti se středním a těžkým poraněním,” uvádí Maurice Ptito, spoluautor studie, neuropsycholog a profesor na Univerzitě v Montrealu. Dále zmiňuje, že u pacientů s čelním poraněním dochází k poškození čichu častěji.

 

Do studie bylo zapojeno 49 osob po traumatickém poranění mozku (73 % mužů s průměrným věkem 43 let), které vyplnily dotazník a prošly dvěma testy čichu s cílem zjistit míru poškození. 55% z účastníků mělo poškozený čich, i když 41 % si nebylo vědomo tohoto poškození.

 

“Oba dva testy vykázaly stejné výsledky: pacienti s čelním poraněním jsou více náchylní ke ztrátě čichu”, říká autor Audrey Fortin, profesor na Univerzitě v Montrealu a výzkumný pracovník v Rehabilitačním centru Lucie Bruneau.

 

Dr. Fortin uvádí, že čich hraje důležitou roli v našich životech, protože ovlivňuje, co jíme, může pomoct rozpoznat úniky plynu nebo oheň. Čich má také obrovský vliv na mezilidské vztahy, a proto poškození čichu je spojeno se špatnou kvalitou života, depresí, výkyvy nálady, obavami o osobní hygienu, ztrátou chuti do jídla a problémy při vaření.

 

“Obtíže s čichem mají negativní dopad na každodenní život, zdraví a bezpečí,” říká Dr. Fortin. “Je důležité tomuto symptomu věnovat pozornost, jakmile je stav pacienta po traumatickém poranění mozku stabilizován."

 

Odkaz:

http://www.neuroskills.com/pr-10smell.shtml