pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Rozšíření certifikace a vzdělávání v oblasti poranění mozku po světě

Autoři: Tom Hall, Erika Mountz, Lucille Raia, Angie Jackson
Academy for the Certification of Brain Injury Specialists, Spojené státy americké

 

“The Academy for the Certification of Brain Injury Specialists” (ACBIS, http://www.acbis.pro/) nabízí vzdělávání v oblasti poranění mozku a certifikaci ve Spojených státech amerických od roku 1996. Během posledních dvou let začala ACBIS rozvíjet partnerství s organizacemi z jiných zemí. Pilotní program s cílem podpořit vzdělávání poskytovatelů zdravotní péče, kteří pracují s lidmi po poranění mozku, proběhl v Irsku. Na pozvání organizace “the Acquired Brain Injury Organization of Ireland” (http://www.abiireland.ie/) přijeli dva školitelé. Ti se zapojili do vzdělávacího programu pro třináct osob, které pracovaly s lidmi po poranění mozku. Dalšími cíli pilotního projektu bylo: vyhodnotit kulturní odlišnosti, které mohou ovlivnit učební látku, učebnice a zkoušení; identifikovat obsah, který může vyžadovat úpravy vzhledem ke specifickým podmínkám zdravotní péče, legislativě a epidemiologii v Irsku; pokračování spolupráce se zástupci irské organizace s cílem rozšiřovat a aktualizovat potřebná data; vyhodnocení vzdělávání a certifikace v zahraničí, konkrétně v Irsku.

 

Všichni zapojení účastníci vyplnili přihlášku, stejně jako zájemci v USA, a jejich zaměstnavatelé jim pořídili publikaci “The Essential Brain Injury Guide”. Školitelé dále zajistili všechny studijní materiály pro kurz a testy. Manuály a prezentace byly k dispozici ke stažení prostřednictvím odkazu na webových stránkách.

 

Po skončení vzdělávacího kurzu se školitelé znovu sešli se skupinou s cílem přezkoumat učební látku a zjistit, co by bylo potřeba, aby učební látka byla co nejvíce citlivá na kulturní kontext. Stejně tak by musely být provedeny změny související s epidemiologií, systémem péče a právními otázkami, které jsou specifické pro Irsko. Z třinácti účastníků, kteří absolvovali zkoušky, pět neprošlo, což ale nebylo dáno přenesením učební látky a testů.

 

Na základě této zkušenosti autoři doporučují, aby organizace ACBIS pokračovala v rozvoji mezinárodních partnerství, rozvíjela učební látku citlivou na kulturní odlišnosti a dále pracovala na rozšiřování certifikace mezi organizace, které pracují s lidmi po poranění mozku.

 

Upraveno, kráceno.

 

Odkaz:

https://ibia.conference-services.net/reports/template/onetextabstract.xml?xsl=template/onetextabstract.xsl&conferenceID=1677&abstractID=350444