pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Já to zvládnu! II

Nedávno jsme si připomínali, jaký vliv má na naše úspěchy pozitivní myšlení, dnes toto téma dokončíme povídáním o motivaci.

Jako motivaci označujeme souhrn důvodů, které nás vedou k určitému jednání.

Rozlišujeme motivaci vnitřní a vnější. Vnitřní se vztahuje k samotné věci a vychází přímo z nás (např. Učím se proto, že mě baví se dozvídat nové věci.). Vnější motivace přichází z našeho okolí. Nejde o věc samotnou, ale např. o to vyhnout se něčemu nepříjemnému.

Pokud se chceme něco naučit, zapamatovat si, obvykle funguje nejlépe ona motivace vnitřní. Je snazší zapamatovat si něco, co mě baví.

 

Radost z toho, co děláme, co se chceme naučit, je základním předpokladem úspěchu.

 

Abychom zvýšili naši motivaci, měli bychom si ujasnit, jaké jsou naše cíle. Kdo má před očima jasný cíl, ten má větší motivaci.

Dlouhodobý cíl by měl být rozdělen na různé dílčí cíle, které slibují v dohledné době úspěch.

Cíle musí být zároveň realistické, na druhou stranu pro nás musí být výzvou, tzn. že nesmějí být ani příliš vysoké, ani příliš nízké.

Cíle i úspěchy bychom si měli nějak zaznamenat, nebo oslavit, abychom si je mohli kdykoliv připomenout.

Nebo si vytvořte obrázek, který bude onen cíl a úspěch znázorňovat. Nezapomínejte, že negativní myšlení škodí, nebo minimálně neprospívá, zatímco pozitivní určitě pomáhá. Proto věřte tomu, že co dokážete. Věřte ve svůj úspěch! A za každý úspěch se nezapomeňte pochválit. Nikdo jiný to za vás lépe nedokáže.:)

 

Zdroj: kolektiv autorů: Velká kniha technik učení, tréninku paměti a koncentrace