pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Díl 1. dýchání a relaxace

Řada meditačních technik má podobný základ. Začínají uvolněním těla a zklidněním mysli. Tělo a mysl jsou spojené nádoby, jestliže se uvolní tělo, zklidní se i mysl. Jestliže se vám podaří zklidnit mysl, uvolní se vaše tělo.

 

Relaxace těla je tedy pro meditaci klíčová. Dochází při ní ke snížení hladiny stresových hormonů a díky tomu se vracíme do rovnováhy. Díky meditaci dochází k potlačení „stresové reakce“ vašeho těla i mysli a spouští „uvolňující reakci“. Obě tyto reakce se v průběhu dne střídají, podle toho jakým situacím čelíme a kolik energie na ně potřebujeme.

 

Stav uvolnění nastává přirozeně tehdy, když žijete „v přítomnosti“. Když se vám podaří věnovat plnou pozornost tomu, co právě děláte, tedy jedné činnosti. Zní to jednoduše, ale pro mnohé z nás, v této uspěchané době, kdy nestíháme jedno pro druhé, je toto jednoduché ustálení mysli výzvou.

 

Z dnešní „úvodní lekce“ vyplývá první úkol: najděte si každý den alespoň 1 činnost – nenáročnou, s kterou (pokud možno) nemáte spojenou žádné negativní emoce z minulosti – při které se pokusíte nemyslet na nic jiného než na tuto „prostou“ činnost. Vydržte při ní v tomto stavu alespoň 15 minut, postupně můžete přidávat.

 

Zdroj: Harrison, E.: Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli

 

Pro chvíle pohody opět přidávám odkaz na příjemnou hudbu, kterou si můžete naladit kdykoliv, tedy na druhu vaší činnosti nezávisle.

https://www.youtube.com/watch?v=KIpt_BIrIzM&list=PLED1C8F91B31BC17E&index=8