pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Arteterapeutické okénko - fotomontáže

V dnešním ateliéru navážeme na připomínané výročí významného českého fotografa Václava Chocholy, který se věnoval nejen tradiční fotografii, ale také netradičním technikám – vytvářel fotogramy, fotomontáže i roláže.

 

V našem tvoření si vyzkoušíme techniku fotomontáže, která je tvořena specifickým použitím techniky fotografických obrazů. Fotomontáž může být nazývána také fotokoláží, kde koláž znamená ve francouzštině „lepení“. Výsledný obraz tak vzniká kompilací několika fotografií či obrazů. Ve 20. století se tato technika často využívala v oblasti reklamy – na plakátech, reklamních letácích a další propagaci.

 

K tvoření budete potřebovat čtvrtku či karton, tuhé lepidlo a obrázkové časopisy či fotografie,  z kterých si vyberte ilustrace či fotografie, které vás nejvíce zaujaly. Mohou to být také části textů či nadpisy. Z tohoto výběru si zkuste vytvořit obraz, kde se budou fotografie či texty různě prolínat a vytvoří tak zcela nový „příběh“.

V příloze naleznete ukázku některých fotomontáží, užitých jak pro reklamní účely, tak vytvářených u nás v dílně jako obaly k notýskům.

 

Užijte si tvoření a opět se s námi můžete o své zážitky s tvorby podělit a výtvory pochlubit. Přikládáme fotografie fotomontáží nacházející se ještě před pár lety na chodbách jedné dejvické polikliniky. Škoda jich...

PřílohaVelikost
IMG_6116.JPG100.64 KB
IMG_6120.JPG94.17 KB
IMG_6118.JPG129.93 KB
IMG_6114.JPG116.18 KB
IMG_6115.JPG121.97 KB
IMG_6117.JPG91.14 KB
IMG_6119.JPG134.32 KB