pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Bez vědomí možných následků riskujeme častěji

 

Občanské sdružení Dílny tvořivosti se již 6. rokem věnuje poskytování soustavné odborné péče lidem po poškození a poranění mozku.

V průběhu měsíce srpna organizace provedla šetření mapující povědomí o možných příčinách a následcích poškození či poranění mozku. Výsledky prokázaly, jak málo víme o tom, jak moc se náš život může během chvilky změnit.

 

S blížícím se koncem léta a hromadným návratem z prázdnin a dovolených Dílny tvořivosti varují před zbytečnou netrpělivostí a riskováním na silnicích.

Mezi klienty organizace stále přibývá lidí, kteří se díky své neopatrnosti a zbytečnému riskování na silnici stali zcela závislými na pomoci ostatních a zcela dezorientovaní ve svém „novém“ životě.

 

K počtu lidí, kteří čelí následkům poškození či poranění mozku v České republice ročně přibývá přibližně 10 - 15 tisíc obyvatel, z toho jde v 60 - 80 % o následky dopravních nehod.

„Většinu našich klientů tvoří muži, kteří přežili závažnou autonehodu. Nikdo z nich neměl nejmenší představu o tom, jakou cenu za svou neopatrnost zaplatí. Všichni by rádi vrátili čas.  Stačilo málo - ubrat plyn, nesedat za volant po požití alkoholu, nebo nedovolit známému, který pil, aby se řízení ujal.“ říká Jitka Dubnová, ředitelka organizace.

 

V rámci provedeného šetření bylo osloveno  500 lidí ve věkových kategoriích od 15 - 65 let. Automobilové nehody mezi nejčastější příčiny poškození mozku uvedla správně většina z dotazovaných.  Jako nejčastější následky však většina uváděla pouze potíže s hybností lehčího charakteru. Přitom mezi nejzávažnější následky, kterým lidé po poškození a poranění mozku musí v každodenním životě čelit, sami řadí zejména ztrátu schopnosti číst a psát,  neschopnost srozumitelně komunikovat, pamatovat si, orientovat se ve městě, samostatně plánovat svůj čas.  K těžkým a dlouhodobým psychickým problémům přispívá sociální izolace, ztráta zaměstnání a přátel často z důvodu snížení intelektových schopností, nemožnost nadále zastávat svou roli - otce, manžela - v rodině. Zní to jako otřepaná fráze, ale pospíchat a riskovat se opravdu nevyplatí.