pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Víte, že lidská paměť se dá, podobně jako třeba svaly, trénovat?

Víte, že lidská paměť se dá, podobně jako třeba svaly, trénovat? Stačí znát ty správné techniky. Základem většiny paměťových technik je tvorba asociací. Dlouhá slova si například můžeme rozdělit na několik kratších a z nich si vytvořit příběh, který je pro naši paměť lépe zpracovatelný.

Těžko zapamatovatelné slovo si zkuste nějak vizuálně znázornit. Naše mysl si snadno spojí obrazy, které jsou zajímavé. Jak? Je dobré si věci vizualizovat – to znamená detailně si je představit, pokusit se vše procítit, vybavit si všechny vůně, chutě a barvy.

Velkým problémem je zapamatování čísel, která jsou pro naši paměť neuchopitelná. Člověk je schopen si za pět minut zapamatovat jedno až dvě telefonní čísla, s trochou tréninku jich ale může být i 25.

I v tomto případě je vhodné spojit si tvar každého čísla s věcí, kterou připomíná. Nula může být vajíčko, jednička svíčka, dvojka labuť, trojka želízka atd. Takto si můžete zapamatovat třeba PIN ke kartě. Máte PIN 2031? Pokuste se z těchto čísel příběh: Labuť (2) vejde do banky a zvedne křídlo, zpod kterého jí vypadne vejce (0). Rychle k ní přiskočí ochranka, nasadí jí želízka (3) a vezme ji do výslechové místnosti se svíčkou (1).

Podstatné je také vědět, jak se učit a kdy opakovat. Opakování by mělo proběhnout po 20 až 50 minutách učení, a to do deseti minut potom, co se učit přestaneme. Pak je vhodné dát si alespoň deset minut pauzu. Chybou je čekat s opakováním třeba do další dne, mentální stopu je třeba posílit co nejdříve.  K lepší koncentraci pomáhá čisté a tiché prostředí bez rušivých elementů (rozházené papíry a knihy atd.). Zásadní roli také hraje pohyb, který okysličuje mozek.