pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Paměťová cesta – Římský loci systém

Paměťová cesta – Římský loci systém

 Tento systém patří mezi jednu z nejlepších metod pro uchování informací a cvik paměti. Podstatné pro tuto metodu je vytvořit si paměťovou cestu. Ta má logicky uspořídané body, Body naší trasy nám pak pomohou si zapamatovat konkrétní položky. Body slouží jako duševní věšáky na jejich základě si do paměti uložíme pojmy, které jsou s nimi spojené.

Cesty lze vytvořit kdekoli, kde můžeme takové body určit. Doma, na ulici, na známé trase, nebo pomocí naší představivosti. Nejlépe bude, když si techniku vysvětlíme na konkrétním příkladu.

Běžně si potřebujeme vybavit co je třeba udělat a zařídit, co je třeba koupit.

Sepišme se tedy pomyslný seznam úkolů.

  • Zavolat lékaři kvůli receptu
  • Koupit ovoce
  • Upéct koláč
  • Koupit dárek pro kamarádku
  • Zaplatit účty

Nyní si představte, jak to vypadá u vás doma. Vcházíte a hned za dveřmi je telecom, pokračujete dále a je zde věšák, na komodě máte proutěný podnos na klíče, v kuchyni na lince je kávovar a na poličce prasátko s drobnými vašich dětí.

Teď ta zábavná část, ke každému předmětu si přiřadíme úkol, tak aby se nám dobře pamatoval.

U dveří máme telecom, to nám připomene starý telefon a úkol zavolat lékaři na věšák obvykle dáváme plátěnou tašku, představíme si, jak ji plní ovoce a taška se zvětšuje. Podnos na komodě použije jako pojítko s koláčem, je horký letní den a my na něm na zahradě servírujeme úžasný koláč podle receptu naší babičky. U kávovaru si zapamatujeme dárek pro kamarádku, která jednak kávu miluje a jednak se s ní na kávě pravidelně scházíme a u pokladničky je to jednoduché, představíme si jak z ní bereme peníze a platíme co je třeba. Cestu si můžeme několikrát projít a zapamatovat, pomůže nám i vybavení barev, pocitů a vůní, my můžeme použít vůni koláče, kávy, barvu pokladničky si spojit s barvou peněz, apod. Takové cesty mají uplatnění nejen u jednoduchým pochůzek, po nějaké době nám pomohou i s více položkami, prezentací do práce, nebo i se zkouškami.

Doufáme, že tuto metodu vyzkoušíte a případně se s námi podělíte o vaše zkušenosti.

 

Zdroj: Paměťové techniky [online]. [cit. 2020-12-27]. Dostupné z: https://www.skolapameti.cz/pametove-techniky Nahoru