pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

S Kristýnou Kužvartovou Naruby

Kristýna nám téměř celý letošní rok pomáhá s přípravou benefičního projektu Naruby, dneska si však přiblížíme její vlastní práci, protože by bylo velkou chybou ji ponechat bez povšimnutí.

 

Kristýna Kužvartová vystudovala obor Socha a prostor pod vedením prof. Jiřího Beránka na plzeňské Fakultě designu a umění. Z instalací na pomezí land artu a architektury je nejrozsáhlejším dílem Kapka v kapli sv. Jana Nepomuckého nedaleko Klatov (mimochodem je to to nejhežčí "v krajině", co jsem za poslední roky viděla, byť jen na fotografiích), které vznikalo v rámci projektu Zaniklé a ohrožené kostely (EHMK Plzeň 2015). Skrze scénograficky laděné instalace, touhu rozpohybovat objekty a být v interakci s divákem se v posledních letech dostala do divadelního prostředí. V roce 2019 realizovala spolu s Aidou Mujacič projekt Druhá kůže, momentálně spolupracuje s Eliškou Benešovou na tanečním představení Cube. Od roku 2015 se každoročně podílí na výrobě masek pro satirický karneval Sametové posvícení a účastní se kamenosochařských sympozií.

Ukázka prací: www.kriku.cz

Kristýně velké díky a vy ostatní - nenechte si její práci ujít!

Benefiční projektu Naruby se v plné své kráse představí v roce 2022. Ale myslím, že už nyní můžeme nahlédnout pod pokličku toho, co se chystá.

"Koncept projektu Naruby je tvořen jaksi proti zavedenému pořádku a logice věci, aby podtrhl schopnost vyrovnat se s daností nové nelehké situace. Na počátku procesu tvorby knihy není textová předloha, ale pouze téma "Naruby" ...."

 

Prostřednictvím knihy a výstavy nám představí život lidí, kteří prodělali život ohrožující událost a potýkají se s následky těžkého poškození mozku. 

PřílohaVelikost
Kapka_KK.jpg80.14 KB