pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Máte dobrou paměť? Vyzkoušejte Kimovu hru!

Název Kimova hra neboli zkráceně kimovka vám možná zní tajemně, ale je to klasická hra zaměřená na procvičování zrakové paměti, pozornosti i postřehu. Je mnoho variant. Podívejte se na naše tipy.

Pojmenování hry je odvozeno z románu Kim od Rudyarda Kiplinga z roku 1901, v němž hlavní hrdina Kim hraje tuto hru během svého výcviku na špiona. Principem soutěže je, že se v přesném čase (třeba jedné či dvou minut) díváte na určitý počet drobných a pojmenovatelných předmětů, které si musíte zapamatovat. Následně se předměty přikryjí a vy se snažíte vyjmenovat nebo napsat, co jste si zapamatovali.

Jak na to?

Na stůl či podlahu položíte 10–20 různých předmětů, například hřeben, míček, lžičku, brýle, propisku, jablko, knoflík, klíče, gumu, pero a další věci. Soubor předmětů pozorujete po určený čas. Poté věci zakryjte a zkusíte vyjmenovat nebo napsat vše, co jste si zapamatovali.

Hru lze různě upravovat, měnit počet předmětů i dobu pozorování. Ze skupinky věcí vyměňte jeden či dva kousky za jiné nebo vystřídejte místa. Hráči hádají, jaká změna byla provedena, případně co zmizelo.